Olet täällä

Kunnanhallitus

Kunnanhallitus johtaa kunnan hallintoa ja toimii valtuuston asioiden valmistelu-
ja täytäntöönpanoelimenä.
Kunnanhallitus vastaa kunnan keskus-, henkilöstö-, talous- ja muun hallinnon tehtävien toteutumisesta.
Esittelijänä hallituksen kokouksissa toimii kunnanjohtaja ja pöytäkirjanpitäjänä kunnansihteeri.
Kunnanhallituksen toimikausi on kaksivuotinen. Nykyinen toimikausi: v. 2015 - 2016.

Kunnanhallituksen alustava kokousaikataulu keväällä 2017: 9.1., 13.2., 20.3., 3.4., 15.5., 5.6.


Kunnanhallituksen jäsenet:

Nimi Puolue/ryhmä Sähköpostiosoite Puhelin
Aulis Raija Ihmisten Kärsämäki raija.aulis@karsamaki.fi 040 561 7256
Mikkola Ari KESK ari.mikkola@karsamaki.fi 040 540 9430
Ojalehto Pauli KESK pauli.ojalehto@karsamaki.fi 0400 379 085
Pentikäinen Kari PS kari.pentikainen@karsamaki.fi 040 776 8061
Pinola Satu, I vpj KOK satu.pinola@karsamaki.fi 0400 892 731
Ruha Anne, II vpj KESK anne.ruha@karsamaki.fi 050 562 1157
Salo Jaana, pj KESK jaana.salo@karsamaki.fi 040 313 5555

 

Kunnanhallituksen kokoukset pidetään pääsääntöisesti kuukauden toinen maanantai. Kokouspaikkana on pääsääntöisesti kunnantalon kokoushuone ja kokoukset alkavat klo 18.30. Kunnanhallitus päättää ohjeelliset kokousajat kevät- ja syyskaudelle erikseen. Kokouspäivät ilmoitetaan kunnan kotisivuilla kohdassa Kunta ja hallinto > kunnanhallitus.

Kunnanhallituksen pöytäkirja tarkastetaan toisena työpäivänä kokouksesta ja pidetään yleisesti nähtävänä keskustoimistossa tarkastamista seuraavana työpäivänä virastoaikana.

Viranhaltijoiden päätöspöytäkirjat pidetään yleisesti nähtävinä edellisellä viikolla tehtyjen päätösten osalta seuraavana maanantaina, tai sen sattuessa pyhäpäiväksi seuraavana arkipäivänä ko. toimipisteissä virastossa noudatettavana aukioloaikana.