Olet täällä

Kylätoimintaa

Kärsämäellä toimii 9 aktiivista kylätoimikuntaa.Kylätoimikunnat järjestävät mm. erilaisia tapahtumia niin paikallisille kuin kesä- ja muille osa-aika -asukkaille sekä matkailijoille.
Kylätoimikunnat aktivoivat kylien ihmiset toimintaan ja pitää yhteyksiä muiden oman kunnan sekä kuntarajojen ulkopuolellakin toimivien kylien yhdistyksien ja yrityksien kanssa.

Kunnan kyläasioiden yhteyshenkilö on kunnansihteeri Tuukka Kuisma. Kylien toimintaan ja kehittämiseen liittyvissä asioissa ole yhteydessä puhelimitse 044 445 6804 tai sähköpostilla tuukka.kuisma(at)karsamaki.fi

Kärsämäen kylätoimikuntien yhdyshenkilöt:

Kylätoimikunnan nimi: Puheenjohtajan yhteystiedot: Sihteerin yhteystiedot:
     
HAUTAJOEN Kati Leppävuori Päivi Holopainen
KYLÄYHDISTYS RY Hiihtomajantie 372 Hiihtomajantie 389
  86710 Kärsämäki 86710 Kärsämäki
  puh. 040-555 8543 puh. 040-577 8062
  katim.leppavuori@hotmail.com poniamma2@luukku.com
     
JOKILEHDON Minna Koivu Hanna Ojalehto
KYLÄTOIMIKUNTA Tuominiementie 60 Lystiläntie 146
jokilehdon.kylayhdistys@luukku.com 86710 Kärsämäki 86850 Hiidenniemi
  044-371 0408 040-743 5885
  minna.koivu@gmail.com hanriika@gmail.com
     
KÄRSÄMÄEN RANNAN Jaakko Kielenniva Eila Haaga
KYLÄYHDISTYS RY Kokonperäntie Kokonperäntie 365
  86710 Kärsämäki 86710 Kärsämäki
  puh. 050-576 5150 040-9129846
  jaakko.kielenniva@hotmail.com eila.haaga@karsamaki.fi
     
MIILURANNAN Ari-Pekka Salonurmi -
KYLÄYHDISTYS RY Eteläpuolentie 74  
  86710 Kärsämäki  
  puh.  0400-293 289  
  info@ap-kone.fi  
     
KÄRSÄMÄEN PORKKALAN Heimo Karsikas Riitta Mustola
KYLÄSEURA RY Konttilantie 2 Ristisenperäntie 512
porkkalankylaseura.wordpress.com 86710 Kärsämäki 86710  Kärsämäki
  puh. 040-867 5638 puh. 040-718 5420
    riitta.mustola@kotinet.com
     
SAVISELÄN Anssi Ruotsalainen Taina Haapakoski
KYLÄSEURA RY Jylhänperäntie Museotie 146
Saviselän kylän facebook-sivut 86710  Kärsämäki 86710 Kärsämäki
  puh. 050-574 7640 puh. 040-505 2703
  anssi@jylhantila.fi  
     
SYDÄNMAANKYLÄN Mika Autio Matti Viitala
KYLÄSEURA RY   Eteläpuolentie 953
www.sydanmaankyla.fi 86710 Kärsämäki 86710  Kärsämäki
Sydänmaankylän facebook-sivut puh. 050-022 7025 puh. 0400-285 293
  mika.autio@karsamaki.fi matti.viitala@proagria.fi
     
VENETPALON Anna Huovila Piia Ojalehto
KYLÄTOIMIKUNTA Meiningintie 42 Venetpalontie 6
Venetpalon kylän facebook-sivut 86710 Kärsämäki 86710 Kärsämäki
  puh. 040-838 4898  
  anna.huovila1@gmail.com piia.ojalehto@gmail.com
     
VÄLIKYLÄ-KOPOSENPERÄ Martti Koponen Tommi Ronkainen
KYLÄYHDISTYS Kuusikuja 26 Kemiankatu 13 A 1
  86710 Kärsämäki 33720 Tampere
  puh. 044-732 2627 puh. 046-681 2812
  martti.koponen@kotinet.com tommi.ronkainen@gmail.com